Honeywell Aerospace PPTR3000AP5VN-R111
PPTR3000AP5VN-R111
Part No.:
PPTR3000AP5VN-R111
Manufacturer:
Honeywell Aerospace
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaPPTR3000AP5VN-R111.pdf
Description:
PRESSURE TRANSDUCER
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
PPTR
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
3000PSI (20684.27kPa)
OutputType:
Analog, RS-485
Output:
0 V ~ 5 V
Accuracy:
±0.24%
Voltage-Supply:
6V ~ 30V
PortSize:
Female - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
MaximumPressure:
6000PSI (41368.54kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C