Nichicon PSB2302470KHS
PSB2302470KHS
Part No.:
PSB2302470KHS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaPSB2302470KHS.pdf
Description:
FILM CAP BOXED RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
PSB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
750V
VoltageRating-DC:
3000V (3kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.709 W (32.00mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)