Kingbright PSC39-21EWA
PSC39-21EWA
Part No.:
PSC39-21EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaPSC39-21EWA.pdf
Description:
DISP 14SEG 0.39 SGL RED 16DIP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
1
Size/Dimension:
0.820 H x 0.390 W x 0.380 D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Digit/AlphaSize:
0.39 (10.00mm)
DisplayType:
14-Segment, Alphanumeric
CommonPin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2V
Current-Test:
20mA
MillicandelaRating:
3.7mcd
Wavelength-Peak:
627nm
PowerDissipation(Max):
75mW