Mallory Sonalert Products Inc. PSR-50F08S-JQ
PSR-50F08S-JQ
Part No.:
PSR-50F08S-JQ
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaPSR-50F08S-JQ.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 91DB
Packaging:
Bulk
Series:
PSR
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
500 Hz ~ 5 kHz
Frequency-SelfResonant:
500Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
91.00
Efficiency-Testing:
1W/1M
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
250 mW
Power-Max:
500 mW
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Ferrite
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)