Cornell Dubilier Electronics (CDE) PSU102015
PSU102015
Part No.:
PSU102015
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPSU102015.pdf
Description:
CAP ALUM 1020UF 125V QC TERM
Packaging:
Bulk
Series:
PSU
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1020 µF
Tolerance:
0%, +20%
Voltage-Rated:
125 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
Motor Start
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.063 Dia (52.40mm)
Height-Seated(Max):
4.375 (111.13mm)