Cornell Dubilier Electronics (CDE) PSU14535A
PSU14535A
Part No.:
PSU14535A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPSU14535A.pdf
Description:
CAP ALUM 145UF 250V QC TERM
Packaging:
Bulk
Series:
PSU
ProductStatus:
Active
Capacitance:
145 µF
Tolerance:
0%, +20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
Motor Start
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.813 Dia (46.05mm)
Height-Seated(Max):
4.435 (112.65mm)