Cornell Dubilier Electronics (CDE) PSU16130
PSU16130
Part No.:
PSU16130
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPSU16130.pdf
Description:
CAP ALUM 161UF 330V QC TERM
Packaging:
Bulk
Series:
PSU
ProductStatus:
Active
Capacitance:
161 µF
Tolerance:
0%, +20%
Voltage-Rated:
330 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
Motor Start
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.563 Dia (65.10mm)
Height-Seated(Max):
4.375 (111.13mm)