API Delevan Inc. PT250-1500HM
PT250-1500HM
Part No.:
PT250-1500HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
ShinYuaPT250-1500HM.pdf
Description:
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Series:
PT
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Iron Powder
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±15%
CurrentRating(Amps):
6.1 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
80mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaPT250-1500HM.pdf
1. How to order PT250-1500HM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PT250-1500HM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PT250-1500HM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PT250-1500HM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PT PT PT PT PT
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Material-Core Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder
Inductance 250 µH 250 µH 250 µH 250 µH 250 µH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
CurrentRating(Amps) 6.1 A 6.1 A 6.1 A 6.1 A 6.1 A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 80mOhm Max 80mOhm Max 80mOhm Max 80mOhm Max 80mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature - - - - -
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz