API Delevan Inc. PT75-1260HM
PT75-1260HM
Part No.:
PT75-1260HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
ShinYuaPT75-1260HM.pdf
Description:
FIXED IND 75UH 7.4A 35 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Series:
PT
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Iron Powder
Inductance:
75 µH
Tolerance:
±15%
CurrentRating(Amps):
7.4 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
35mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaPT75-1260HM.pdf
1. How to order PT75-1260HM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PT75-1260HM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PT75-1260HM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PT75-1260HM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PT PT PT PT PT
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Material-Core Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder
Inductance 75 µH 75 µH 75 µH 75 µH 75 µH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
CurrentRating(Amps) 7.4 A 7.4 A 7.4 A 7.4 A 7.4 A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature - - - - -
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz