API Delevan Inc. PT75R-1260
PT75R-1260
Part No.:
PT75R-1260
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
ShinYuaPT75R-1260.pdf
Description:
FIXED IND 75UH 7.4A 35 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Series:
PTR
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Inductance:
75 µH
Tolerance:
±15%
CurrentRating(Amps):
7.4 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
35mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
InductanceFrequency-Test:
1 kHz