API Delevan Inc. PTKM500-894
PTKM500-894
Part No.:
PTKM500-894
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
ShinYuaPTKM500-894.pdf
Description:
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Series:
PTKM
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
500 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
3.4 A
Current-Saturation(Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
131mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
800kHz
Ratings:
OperatingTemperature:
InductanceFrequency-Test:
1 kHz