C&K PTS635SK43SMTR
PTS635SK43SMTR
Part No.:
PTS635SK43SMTR
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
PTS635SK43SMTR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE 3.5MM SPST NO
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PTS635
ProductStatus:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
ContactRating@Voltage:
0.05A @ 12VDC
ActuatorType:
Standard
MountingType:
Surface Mount
ActuatorHeightoffPCBVertical:
4.30mm
ActuatorLengthRightAngle:
ActuatorOrientation:
Top Actuated
TerminationStyle:
Gull Wing
Outline:
6.00mm x 6.50mm