Nichicon QAK2E475JTP
QAK2E475JTP
Part No.:
QAK2E475JTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaQAK2E475JTP.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
QAK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.846 W, 0.472 T x 1.378 L (21.50mm, 12.00mm x 35.00mm)