Nichicon QAK2G225JTP
QAK2G225JTP
Part No.:
QAK2G225JTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaQAK2G225JTP.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
QAK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.906 W, 0.531 T x 1.378 L (23.00mm, 13.50mm x 35.00mm)