Nichicon QAP2E225JRP
QAP2E225JRP
Part No.:
QAP2E225JRP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaQAP2E225JRP.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
QAP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.748 W, 0.425 T x 1.378 L (19.00mm, 10.80mm x 35.00mm)