Nichicon QXK2E106JTP7FX
QXK2E106JTP7FX
Part No.:
QXK2E106JTP7FX
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQXK2E106JTP7FX.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 5% 250VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QXK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.201 L x 0.614 W (30.50mm x 15.60mm)
Height-Seated(Max):
1.169 (29.70mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)