Nichicon QXK2G333KTP
QXK2G333KTP
Part No.:
QXK2G333KTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQXK2G333KTP.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QXK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.433 L x 0.193 W (11.00mm x 4.90mm)
Height-Seated(Max):
0.398 (10.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)