Nichicon QXL2B473KTPT
QXL2B473KTPT
Part No.:
QXL2B473KTPT
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQXL2B473KTPT.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 125VAC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QXL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.433 L x 0.201 W (11.00mm x 5.10mm)
Height-Seated(Max):
0.406 (10.30mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)