Nichicon QYX1H124KTP
QYX1H124KTP
Part No.:
QYX1H124KTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQYX1H124KTP.pdf
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 50VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QYX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
50V
DielectricMaterial:
Polyester
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 L x 0.217 W (9.00mm x 5.50mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)