Nichicon QYX2A153KTP
QYX2A153KTP
Part No.:
QYX2A153KTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQYX2A153KTP.pdf
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QYX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.256 L x 0.118 W (6.50mm x 3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)