Nichicon QYX2A392KTP
QYX2A392KTP
Part No.:
QYX2A392KTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaQYX2A392KTP.pdf
Description:
CAP FILM 3900PF 10% 100VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
QYX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 L x 0.110 W (5.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)