Recom Power R15P12S/X2
R15P12S/X2
Part No.:
R15P12S/X2
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaR15P12S/X2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
ECONOLINE RxxPxx (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
13.5V
Voltage-Input(Max):
16.5V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
84mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
75%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.77 L x 0.39 W x 0.49 H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)