Recom Power R1D12-1512/HP
R1D12-1512/HP
Part No.:
R1D12-1512/HP
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
ShinYuaR1D12-1512/HP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tube
Series:
ECONOLINE R1D (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
13.5V
Voltage-Input(Max):
16.5V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
42mA, 42mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
80%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)