Recom Power R2D12-1512-R
R2D12-1512-R
Part No.:
R2D12-1512-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
ShinYuaR2D12-1512-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
  • Related Categories
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ECONOLINE R2D (2W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
13.5V
Voltage-Input(Max):
16.5V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
83mA, 83mA
Power(Watts):
2 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
83%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)