Recom Power R2S12-1212/P-R
R2S12-1212/P-R
Part No.:
R2S12-1212/P-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
ShinYuaR2S12-1212/P-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
  • Related Categories
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ECONOLINE R2S (2W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
10.8V
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
167mA
Power(Watts):
2 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
85%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)