KEMET R413F13304000M
R413F13304000M
Part No.:
R413F13304000M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR413F13304000M.pdf
Description:
CAP FILM 3300PF 20% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R41
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.358 (9.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)