KEMET R413I21005000K
R413I21005000K
Part No.:
R413I21005000K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR413I21005000K.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R41
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.197 W (18.00mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.437 (11.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)