KEMET R463F310050M1M
R463F310050M1M
Part No.:
R463F310050M1M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR463F310050M1M.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R46
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.236 W (13.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.476 (12.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)