KEMET R46KI21000001M
R46KI21000001M
Part No.:
R46KI21000001M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR46KI21000001M.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 20% 560VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R46
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
275V
VoltageRating-DC:
560V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.197 W (18.00mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.437 (11.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)