KEMET R533W522050P0K
R533W522050P0K
Part No.:
R533W522050P0K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR533W522050P0K.pdf
Description:
CAP FILM 22UF 10% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R53
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.654 L x 1.181 W (42.00mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.783 (45.30mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)