KEMET R60DR5220AA30J
R60DR5220AA30J
Part No.:
R60DR5220AA30J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR60DR5220AA30J.pdf
Description:
CAP FILM 22UF 5% 63VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
R60
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.512 W (32.00mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.870 (22.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)