KEMET R60ER51005040J
R60ER51005040J
Part No.:
R60ER51005040J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR60ER51005040J.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R60
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.354 W (32.00mm x 9.00mm)
Height-Seated(Max):
0.673 (17.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)