KEMET R60QF12204001K
R60QF12204001K
Part No.:
R60QF12204001K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR60QF12204001K.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R60
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.358 (9.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)