KEMET R66ED3100Z37AK
R66ED3100Z37AK
Part No.:
R66ED3100Z37AK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR66ED3100Z37AK.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R66
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.319 (8.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)