KEMET R75GR510050H0J
R75GR510050H0J
Part No.:
R75GR510050H0J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR75GR510050H0J.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 5% 160VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
R75H
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
90V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.8 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.866 W (32.00mm x 22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.461 (37.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)