KEMET R75IW533050H4J
R75IW533050H4J
Part No.:
R75IW533050H4J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR75IW533050H4J.pdf
Description:
CAP FILM 33UF 5% 250VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
R75H
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.4 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 1.181 W (41.50mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.776 (45.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)