KEMET R75PD1470Z340J
R75PD1470Z340J
Part No.:
R75PD1470Z340J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR75PD1470Z340J.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R75
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.358 (9.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)