KEMET R82EC4100DQ70K
R82EC4100DQ70K
Part No.:
R82EC4100DQ70K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR82EC4100DQ70K.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
R82
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.236 W (7.20mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.437 (11.10mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)