KEMET R82IC2220Z350K
R82IC2220Z350K
Part No.:
R82IC2220Z350K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaR82IC2220Z350K.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
R82
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.138 W (7.20mm x 3.50mm)
Height-Seated(Max):
0.299 (7.60mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)