Yageo RC0100FR-0756RP
RC0100FR-0756RP
Part No.:
RC0100FR-0756RP
Datasheet:
ShinYuaRC0100FR-0756RP.pdf
Description:
RES 56 OHM 1% 1/32W 01005
Series:
RC_P
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.03W, 1/32W
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Height-Seated(Max):
0.006 (0.15mm)