Yageo RC0402FR-0710R5L
RC0402FR-0710R5L
Part No.:
RC0402FR-0710R5L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRC0402FR-0710R5L.pdf
Description:
RES 10.5 OHM 1% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RC_L
ProductStatus:
Active
Resistance:
10.5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)