Yageo RC0402FR-1356KL
RC0402FR-1356KL
Part No.:
RC0402FR-1356KL
Datasheet:
RC0402FR-1356KL.pdf
Description:
RES 56K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)