Yageo RC0603JR-105K1L
RC0603JR-105K1L
Part No.:
RC0603JR-105K1L
Datasheet:
ShinYuaRC0603JR-105K1L.pdf
Description:
RES 5.1K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
5.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)