Yageo RC0805FR-0716R5L
RC0805FR-0716R5L
Part No.:
RC0805FR-0716R5L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRC0805FR-0716R5L.pdf
Description:
RES 16.5 OHM 1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RC_L
ProductStatus:
Active
Resistance:
16.5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)