Yageo RC0805FR-072R4L
RC0805FR-072R4L
Part No.:
RC0805FR-072R4L
Datasheet:
ShinYuaRC0805FR-072R4L.pdf
Description:
RES 2.4 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
2.4 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)