Yageo RC1206FR-071R37L
RC1206FR-071R37L
Part No.:
RC1206FR-071R37L
Datasheet:
ShinYuaRC1206FR-071R37L.pdf
Description:
RES 1.37 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
1.37 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)