Yageo RC2010FK-07499RL
RC2010FK-07499RL
Part No.:
RC2010FK-07499RL
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRC2010FK-07499RL.pdf
Description:
RES 499 OHM 1% 3/4W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RC_L
ProductStatus:
Active
Resistance:
499 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)