Murata Electronics RCEC72A225K3DBH03A
RCEC72A225K3DBH03A
Part No.:
RCEC72A225K3DBH03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRCEC72A225K3DBH03A.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RCE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7S
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.197 (5.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)