Murata Electronics RCER71H474K1A2H03B
RCER71H474K1A2H03B
Part No.:
RCER71H474K1A2H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRCER71H474K1A2H03B.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
RCE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.157 L x 0.098 W (4.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.138 (3.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)