Murata Electronics RCER72A105K2K1H03B
RCER72A105K2K1H03B
Part No.:
RCER72A105K2K1H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRCER72A105K2K1H03B.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
RCE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 L x 0.124 W (5.50mm x 3.15mm)
Height-Seated(Max):
0.157 (4.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)